Osebna asistenca in stopnja invalidnosti

Osebna asistenca in stopnja invalidnosti

Invalidnost je lahko prisotna v različnih oblikah in stopnjah, kar močno vpliva na kakovost življenja posameznika. Pri soočanju z izzivi, ki jih prinaša invalidnost, se pogosto pojavi vprašanje, koliko pomoči posameznik potrebuje v svojem vsakodnevnem življenju. Tukaj vstopi osebna asistenca kot pomemben dejavnik, ki posameznikom omogoča večjo samostojnost in vključevanje v družbo. Vendar pa osebna asistenca ni enaka za vse – odvisna je od vrste in stopnje invalidnosti. V tem članku bomo raziskali, kako stopnja invalidnosti vpliva na obseg osebne asistence, kdo je upravičen do nje in kaj to pomeni za posameznika.

Kaj je osebna asistenca?

Osebna asistenca je storitev, namenjena ljudem s telesnimi, senzoričnimi ali duševnimi invalidnostmi, ki potrebujejo podporo pri opravljanju vsakodnevnih nalog, kot so osebna higiena, prehranjevanje, gibanje, nakupovanje ali celo udeležba na dogodkih. Namen osebne asistence je izboljšati kakovost življenja posameznika, ga spodbujati k večji neodvisnosti in mu omogočiti večjo vključenost v družbo.

Pomembno: Osebna asistenca ne pomeni samo fizične pomoči, ampak vključuje tudi psihološko podporo, prilagajanje na uporabnikove potrebe in spoštovanje njihovega načina življenja.

Različne oblike osebne asistence

Storitve osebne asistence se lahko zelo razlikujejo glede na stopnjo invalidnosti in specifične potrebe uporabnika. Primeri vključujejo:

  • Pomoč pri vsakodnevnih opravilih (higiena, prehranjevanje, oblačenje);
  • Pomoč pri gibanju in transportu (npr. pomoč pri prevozu);
  • Pomoč pri vključevanju v družbene aktivnosti (obisk kulturnih dogodkov, družabne dejavnosti);
  • Psihološka podpora in spodbuda (npr. pri duševnih izzivih);
  • Asistenca pri delu in izobraževanju (pomoč pri dostopu do učnih gradiv ali delovnih nalog).

Več o osebni asistenci tukaj.

Stopnja invalidnosti in pravica do osebne asistence

Pri dostopu do osebne asistence je ključna stopnja invalidnosti posameznika. Stopnjo invalidnosti ugotavljajo strokovne komisije, ki ocenjujejo posameznikove fizične, senzorične ali psihološke omejitve. Na podlagi te ocene je določena stopnja pomoči, ki jo posameznik potrebuje.

Kako se določi stopnja invalidnosti?

Stopnja invalidnosti se ocenjuje glede na vpliv na posameznikovo vsakodnevno življenje. Ocena temelji na:

  • Zmožnosti samostojnega gibanja;
  • Zmožnosti samostojnega opravljanja osnovnih opravil (kot so prehranjevanje, higiena, oblačenje);
  • Psihosocialnih izzivih (kako invalidnost vpliva na posameznikovo duševno zdravje);
  • Vključenosti v družbo in delovno okolje.

Več o tem, kako se ugotavlja invalidnost si lahko preberete tukaj.

Kakšna je povezava med stopnjo invalidnosti in obsegom osebne asistence?

Višja stopnja invalidnosti običajno pomeni večjo potrebo po osebni asistenci. Na primer, oseba, ki ne more sama hoditi, bo potrebovala več fizične pomoči pri gibanju kot oseba z manjšimi gibalnimi ovirami. Prav tako bo posameznik s kombinacijo telesnih in senzoričnih težav potreboval širši obseg asistence.

Primer: Oseba s 100-odstotno stopnjo invalidnosti bo imela pravico do več ur osebne asistence kot oseba s 30-odstotno invalidnostjo, ker bodo njene potrebe večje in bolj kompleksne.

Ali lahko osebna asistenca pripomore k večji neodvisnosti?

Da, osebna asistenca je ključni dejavnik za izboljšanje kakovosti življenja ljudi z invalidnostjo. Uporabnikom omogoča večjo stopnjo samostojnosti, kar pomeni, da se lahko bolj vključujejo v družbo, se udeležujejo dogodkov, opravljajo delo ali se izobražujejo.

Postopek pridobitve osebne asistence

Pridobitev osebne asistence poteka prek pristojnih institucij, ki ocenijo upravičenost posameznika do storitev glede na stopnjo invalidnosti. Običajno vključuje naslednje korake:

  • Oddaja vloge: Posameznik ali njegov zastopnik odda vlogo za osebno asistenco pri pristojni instituciji;
  • Ocena invalidnosti: Strokovna komisija oceni stopnjo invalidnosti in potrebe posameznika;
  • Določitev obsega asistence: Na podlagi ocene se določi, koliko ur osebne asistence je posameznik upravičen prejemati;
  • Izbira osebnega asistenta: Posameznik sam izbere osebnega asistenta ali pa to zanj stori pristojna institucija.

Kako izbrati osebnega asistenta?

Izbira osebnega asistenta je pomemben korak, saj gre za osebo, ki bo pomagala posamezniku pri vsakodnevnih opravilih in z njim preživela veliko časa. Pri izbiri asistenta je pomembno upoštevati naslednje dejavnike:

  • Zaupanje in spoštovanje: Asistent mora biti oseba, ki ji uporabnik zaupa in s katero ima spoštljiv odnos;
  • Zaupanje in spoštovanje: Asistent mora biti oseba, ki ji uporabnik zaupa in s katero ima spoštljiv odnos;
  • Prilagodljivost: Asistent mora biti prilagodljiv in sposoben hitro reagirati na spreminjajoče se potrebe.

Več o tem kdaj potrebujete osebnega asistena tukaj.

Kakšna je vloga osebnega asistenta pri uporabnikih z različnimi stopnjami invalidnosti?

Osebni asistent je ključen za zagotavljanje podpore, ki je prilagojena potrebam posameznika. Njihova vloga se spreminja glede na stopnjo invalidnosti uporabnika:

  • Pri visoki stopnji invalidnosti je asistent pogosto potreben ves čas, da pomaga pri osnovnih življenjskih funkcijah, kot so dihanje, gibanje in prehranjevanje;
  • Pri nižji stopnji invalidnosti asistent pomaga pri specifičnih nalogah, ki jih uporabnik ne zmore samostojno opravljati, kot so prevozi, kuhanje ali nakupovanje.

Več o tem, kdo sploh je osebni asistent, lahko preberete tukaj.

Pogoste zmote o osebni asistenci

1. Osebna asistenca je le za osebe s težko invalidnostjo. Ne drži. Osebna asistenca je na voljo tudi tistim z manjšimi oblikami invalidnosti, ki potrebujejo pomoč pri določenih nalogah, kot so prevozi ali opravila.

2. Osebna asistenca je le fizična pomoč. Osebni asistent pomaga tudi pri socialnih in duševnih vidikih življenja, vključno s spodbujanjem k večji vključenosti v družbo, psihološko podporo in pomočjo pri duševnem zdravju.

3. Uporabniki osebne asistence nimajo nadzora nad storitvijo. Nasprotno, uporabniki imajo veliko besede pri izbiri asistenta in oblikovanju načina pomoči, ki jo prejemajo.

Priporočila za osebne asistente

Za osebne asistente, ki delajo z ljudmi z različnimi stopnjami invalidnosti, je pomembno, da so prilagodljivi, empatični in pripravljeni na učenje. Pomembno je tudi, da razumejo specifične potrebe svojih uporabnikov ter jim omogočajo, da ohranijo čim večjo neodvisnost.

Nasveti za asistente:
  • Bodite potrpežljivi in spoštljivi: Razumevanje individualnih omejitev in potreb je ključno;
  • Sodelujte z uporabnikom: Spodbujajte odprto komunikacijo, kjer uporabnik izrazi svoje potrebe in pričakovanja;
  • Izobražujte se: Udeležujte se izobraževanj in delavnic, kjer lahko pridobite nova znanja o delu z invalidnimi osebami.

Zaključek

Osebna asistenca je ključna storitev, ki omogoča osebam z različnimi stopnjami invalidnosti bolj samostojno življenje. Stopnja invalidnosti neposredno vpliva na obseg in vrsto pomoči, ki jo posameznik potrebuje. Vendar pa je pomembno, da se storitev osebne asistence prilagaja specifičnim potrebam posameznika, kar omogoča večjo neodvisnost in boljšo kakovost življenja.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *